A trpenyl trendje:
Hogy mennyit? Attl fgg, mennyi ids, mennyire hajlamos nyuszink a hzsra. De van egy pr alapszably:
- Mindig legyen elegend szna nyulunk eltt, mert ez a ftel - Egy kifejlett nyl (kb. 1-2 kg-os) a sznhoz s a zldtakarmnyhoz 3-4 evkanl szrazelesget kaphat naponta - Vemhes vagy szoptats anyallatnak 7 evkanl a napi szrazelesg-adagja - Tlslyos kedvencnk ne kapjon szrazelesget, vagy csak 1-2 evkanlnyit, kapjon tbb zldelesget, s mozogjon tbbet - Fiatal llatot vatosan etessnk zldtakarmnnyal, inkbb kapjon sznt s 1-2 evkanl szrazelesget - Nyron nvelhetjk a fmennyisget s cskkenthetjk a sznaadagot - Vz mindig legyen llatunk eltt!
Egy trpenyuszi f eledele a szna (kb. 70%-ban). Ez legyen llandan kedvencnk eltt, mert nagyon fontos, az emsztshez nlklzhetetlen anyagokat tartalmaz. Figyeljnk a szna minsgre, ne legyen dohos, poros vagy penszes.
J szna |
Rossz szna |
Szalma |
 |
 |
 |
|
A zldelesg az trend kb. 25%-t tegye ki, kapjon a nyuszk pl. egy rpt, egy darab almt vagy nyron fvet. A zldelesgek sklja nagyon szles, mert a nyuszik nagyon szeretnek minden gymlcst, zldsget, szeretik a fvet, a gyermeklncfvet. Ha kedvencnk elz gazdjnl keveset kapott vagy egyltaln nem kapott friss zldet, akkor lassan szoktassuk hozz. Ha esetleg hasmens lpne fel, cskkentsk a mennyisget, vagy egy ideig egyltaln ne adjunk zldet. Ha a hasmens elmlt, jrakezdhetjk a szoktatst. Alapveten arra kell gyelni, hogy a zldtakarmny lehetleg szobahmrsklet legyen, s ne legyen nedves. Fvet s gyermeklncfvet ne szedjnk kzvetlenl autt s ttest melll, mert a kipufoggz miatt rengeteg kros anyag halmozdik fel a nvnyekben. Lhert s kposztaflket csak kis mennyisgben etessnk, mert tletets kvetkeztben felfvds kvetkezhet be, ami a nyulaknl vgzetes. Kiegszt tpllkknt adhatunk szraz kenyeret, nagyon jt tesz az llandan nvekv fogaknak, de figyeljnk, hogy ne sokszor kapjon belle (kb. hetente 2-szer), mert nagyon hzlal. Felttlenl legyen elg szraz s ne legyen penszes. Kaphat a nyulunk szraz kukoricacsvet is, de erre is rvnyesek a kenyrnl lertak. Csnjn bnjunk a mzesrudakkal, jutalomfalatkkkal s hasonl nyalnksgokkal is, mert nagyon hzlalnak! Nyulaink szvesen rgcsljk a gymlcsfk gait is (levelet s krget egyarnt), de adhatunk nekik bkk-, juhar-, fz- s mogyorgat is. A petrezselyem is remek csemegnek szmt.
A szrazelesg teszi ki az trend legkisebb hnyadt (kb. 5%), mert vgl is az regi nyulak sem kapnak ptelesget... Itt sokfle lehetsg kzl vlaszthatunk: vehetnk kszen kevert elesget kisllat kereskedsekben, keverhetnk magunk is (nagykereskedsekben kaphat hozzvalkbl), s a kt mdszert tvzhetjk is. A kisnyulak ltalban ugyanazt az elesget eszik, amit a felntt nyulak, de a kicsiknek keverhetnk mg az elesgbe zabpelyhet is. A kisllat kereskedsekben kaphat "bbieledel" is, de nem felttlenl szksges ezzel etetnnk kisllatunkat. Ha magunk keverjk az elesget, legyen benne: nyltp (vigyzzunk, lehetleg ne kifejezetten hznyulaknak kszlt tpot vegynk, hanem tenyszllatoknak valt, az nem hzlal annyira), szrtott zldsg, gabona (zab, bza, rpa).
Van nhny, a nyulak (s az ember) szmra mrgez nvny is, ezrt ha bizonytalanok vagyunk egy nvnyben, adjuk-e vagy se, inkbb ne tegyk. S vigyzzunk a mrgez szobanvnyekkel is, ne legyenek a nyuszinak elrhet helyen. S akkor egy kis lista, a teljessg ignye nlkl, ha teljesebb listt szeretnnk, szerezznk be egy mrgez nvnyekrl szl knyvet (pl. Kincses Ajtay Mria: Mrgez nvnyek):
Bab, dudafrt, borostyn, tiszafa, gyszvirg, rekettye, boglrka, lonc, szi kikerics, aranyes, dz, burgonya zldje, tuja, gyngyvirg, mk, estike, csucsor, vadgesztenye, fekete nadragulya, hbogy, magyal, tulipn (s ltalban a hagymsok), cdrus, fldibodza
| |