A nyuszik szocilis lnyek, mindig egymson tartjk a szemket, klcsnsen nyalogatjk egyms bundjt, s "csevegnek" is. Ahhoz, hogy nyuszknk viselkedst megrtsk, nem rt tisztban lennnk kommunikcis jelzsrendszervel. A nyulak halk llatok (itt tekintsnk el az jszakai lrmtl), fleg szag s gesztusrendszer alapjn rintkeznek, de ez nem jelenti azt, hogy nmk lennnek. Hallflelmkben hangosan ordtanak, de ezen kvl is egy sor drmg, morg hangot tudnak kiadni, jelezve a trsaknak (s neknk is) hangulatukat. Ezeket a hangokat legtbbszr mozdulatokkal is sszektik, hogy jeleik flrerthetetlenek legyenek.
HANGJELEK
Zmmg, morg hang: akkor hallatjk, ha udvarolnak vagy prosodnak. Sipt, csipog hang: ha a klykk kigurulnak a fszekbl, ezzel a hanggal prbljk meg felhvni anyjuk figyelmt. Rfg morgs a klykk kztt: az hsg jele. A klykk hatalmasakat ugranak s kzben ezt a hangot hallatjk. Vists, sivalkods: ha egy nyuszi hallosan megijed, vagy hirtelen fellp, ers fjdalmat rez (pl. megharapja egy msik nyl), akkor elkezdhet ordtani. Amikor egy - mg nem kzhez szokott - klykt hirtelen kivesznek a fszekbl, is ezt a hangot hallatja. Fogcsikorgats: a nyuszinak ers fjdalma van, kedvetlenl csrg egy sarokban, szeme fnytelen. Fogcsattogtats: a nyuszk jl rzi magt. Alvs s simogats kzben gyakran hallhatjuk ezt a halk csattogst. Halk, zmmgsre s csipogsra emlkeztet hang simogatskor: nagyon jl rzi magt, lvezi a knyeztetst. Morgs: elgedetlen. Ha pl. megfogjuk s hirtelen nem kap levegt, gyors egymsutnban tbbszr is kiadja ezt a durcs hangot. Ha a morgshoz fjtats is jrul, s mg a flt is htracsapja, vigyzzunk, mert ha ezeket a jeleket figyelmen kvl hagyjuk, egy gyors, tmad elreugrs kvetkezik, s kapunk egy lassan gygyul harapst vagy karmolst.
TESTBESZD
Felborul s "elgurul": jl rzi magt. Kapar: nyugtalan, szeretne kijnni a ketrecbl, vagy ha egy olyan ketrecbe tettk, amelyben rviddel azeltt egy msik nyuszi volt, megprblja "kisni" s fellrni a szagjeleket. Ivarz nstnyek gyakrabban kaparnak, s az izgga" termszet egyedek is gyakrabban csinljk. Dobol a hts lbval: megijedt, riadt fj, figyelmezteti trsait a veszlyre. Finoman bkds az orrval, s bebjik a keznk al: "Simogass meg." Ers lks, esetleg morgssal trstva: "Most hagyj bkn!" Nyalogats: a szeretet jele, egyrtelmen a tudtunkra adja, hogy szeret bennnket. Lapt, flt a htra szortja, szeme kitgul: fl. Oldalra fekszik, knyelmesen "elterl": nagyon jl rzi magt, szundiklni szeretne. Knyelmesen "ell", flt htra szortja (kivve, ha lgfl...): ez is jellegzetes pihen pozci.
KOMMUNIKCI SZAGJELEKKEL
A nyulak hromfle szagmiriggyel rendelkeznek.
- llmirigy: Ha llmirigyket odadrzslik egy trgyhoz, az azt jelenti, hogy az a trgy onnantl a tulajdonukba tartozik. Szaga az ember szmra rzkelhetetlen, de a nyulaknak egyrtelmen a tudtukra adja, ki ott a fnk.
- Vgblmirigy: az rlknek sszetveszthetetlen, egyedi szagot klcsnz, terletjelz funkcija van.
- Lgykmirigy: "szemlyazonossgiknt" szolgl, rgtn megllapthat, hogy az illet nyuszi hlgy vagy r, csaldtag vagy idegen. E mirigy alapjn pl. azonnal felismeri egy nstny a sajt klykt, a hm pedig megllaptja, hogy a nstny ivarrett-e.
rzkszervek:
- Szagls: A nyulaknak nagyon j a szaglsuk. Orrcimpjuk llandan fel-le mozog, hogy minden szagot meg tudjon rezni az orruk. gyeljnk arra, hogy nyulunk lehetleg ne tallkozzon szmra kellemetlen szagokkal. Pl. a tiszttszerek, parfmk, cigaretta hasznlatt kzelkben mellzzk.
- Halls: Mivel a nyulak a zskmnyllatok kz tartoznak, termszetktl fogva jl hallanak. Flket kln-kln is tudjk elre s htra mozgatni, ezrt mindent szlelnek, mg azt is, ami a htuk mgtt trtnik. Mindig kszek a meneklsre, ezrt a legkisebb hirtelen zaj is gyors meneklst vlthat ki. Mivel lnyegesen jobban hallanak az embernl, a szmunkra normlis zrej szmukra flsikett lrmnak is hathat. Ezrt ha lehet, ketrecket ne a tvszobba vagy a legzajosabb helyre tegyk. (Br egyede vlogatja... Nmelyik nyuszi kifejezetten szeret tvzni.)
- Lts: A nyulaknak tipikus, zskmnyllatokra jellemz szemk van, ami a fejkn oldalt helyezkedik el, s lehetv teszi, hogy a nyl krben mindent lsson, mg azt is, ami a lgtrben trtnik (gy vdekezhet a ragadoz madarakkal szemben is). A nyuszik tvolltk, tvolra jobban, kzvetlen kzelre rosszabbul ltnak. Szrkletben klnsen j a ltsuk, viszont az les fny elvaktja a szemket. A legkisebb hirtelen mozdulat is kivlthatja a meneklsi reflexet, ezrt mindig lassan kzeledjnk nyulunkhoz, s ne akarjuk villmgyorsan, fellrl megfogni, mert mozdulatunk felr egy ragadoz madr okozta riadalommal.
- Tapints: A nyuszi pofjn rengeteg bajusz tallhat, velk remekl tud tjkozdni a sttben is. Mivel a bajuszszlak hossza rulkodik a testmretrl, az llat "ki tudja szmtani", hogy kifr-e egy bizonyos nylson vagy nem. Mivel ezek a szlak nagyon fontos szerepet jtszanak a tjkozdsban, nem szabad ket levgni!
- zlels: A nyulak remekl meg tudjk klnbztetni az des, savany, keser, ss zeket. zlsk ms, mint az ember, nem zavarja ket, ha valami nagyon keser, st, fantasztikusnak talljk a nyals zt is. Az dessget az emberhez hasonlan nagyon szeretik, pp ezrt vigyzzunk, ne etessk ket csokoldval s ms emberi nyalnksgokkal, mert rtanak nekik, s emsztsi zavarokhoz vezethet az ilyesfle lakoma. Inkbb adjunk kedvencnknek egy darab almt vagy krtt, az is nagyon finom s sokkal egszsgesebb.